“Latvijas 1. Insulta kongress”, 2012 Radisson BLU hotel Latvija

Atzīmējot Pasaules insulta dienu, 2012. gada 26. un 27. oktobrī, viesnīcā Radisson BLU hotel Latvija, Neiroloģijas Attīstības fonds sadarbībā ar vairakiem sadarbības partneriem rīkoja pirmo Latvijas vēsturē Insulta kongresu, kura ietvaros tika sniegts multidisciplinārs ieskats par mūsdienīgām insulta diagnostikas, ārstēšanas un profilakses metodēm. Kongresu apmeklēja gandrīz 500 neirologi, kardiologi, radiologi, neiroķirurgi, ģimenes ārsti un rehabilitologiārsti no visas Latvijas.

Pirmajā dienā kongresu atklāja veselības ministre Ingrīda Circene. Kongresa prezidents Prof. A. Millers ievadrunā uzsvēra, ka: "Iespējama insulta novēršana ir daudz nozīmīgāka cilvēku veselībai un labklājībai nekā visefektīvākā ārstēšana pēc jau notikuša insulta. Pacientiem mūsdienās ir iespējams palīdzēt, informējot par slimības nopietnību un laicīgi atklājot riska faktorus, kurus ir iespējams novērst un ārstēt ne tikai medikamentozi, bet arī operatīvi ar minimālām invazīvām ārstēšanas metodēm". 

Insulta kongresā ar priekšlasījumiem uzstājās Latvijas vadošie neirologi, invazīvie radiologi, kardiologi un rehabilitācijas speciālisti.

Darba kārtība sākās ar mācību kursiem, kurus vadīja Doc. E. Miglāne, Doc. V. Ķēniņa un Dr. I. ķikule. Kursu ietvaros bija iespējams pilnveidot zināšanas insulta pacientu izmeklēšanā, kā arī iedziļināties reti sastopamajos insulta iemeslos kā cerebrālie vaskulīti un insulti gados jauniem pacientiem. Kongresa pirmās dienas laikā tika pārrunāti insulta riska faktori un Latvijā pieejamās insulta ārstēšanas metodes, tai skaitā insulta medikamentozā terapija, mehāniskā trombektomija, operatīvās ārstēšanas iespējas. Īpaša uzmanība tika veltīta kardioemboliska insulta profilaksei, kā arī magnētiskās rezonanses, datortomogrāfijas un brahiocefālo un intrakranialo asinsvadu doplerogrāfijas izmeklēšanas iespējām insulta diagnostikā. Pirmajā dienā lektoru vidū bija D. Behmane, Asoc. Prof. J. Raibarts, Asoc. Prof. G. Latkovskis, Doc. E. Miglāne, Dr. med. K. Kupčs, Dr. M. Timčenko, Dr. I. Ķikule, Dr. J. Šlēziņš, Dr. A. Rudzītis un Dr. M. Zabunova.

Kongresa otrajā dienā uzmanība bija pievērsta tādām tēmām kā hemorāģiskie insulti, tranzitorās išēmijas lēkmes un sīko asinsvadu slimības, ka arī sniegts plašs ieskats neiroradioloģijas un neirorehabilitācijas iespējām Latvijā. Ar lekcijām uzstājās Prof. I. Aksiks, Dr. B. Tilgale, Dr. K. Auslands, Dr. O. Minibajeva, Dr. I. Ķikule, Doc. E. Miglāne, Prof. G. Krūmiņa, Dr. med. K. Kupčs, Dr. M. Radziņa, Prof. A. Vētra, Dr. I. Mihejeva, Dr. D. Stirāne. Atsevišķa diskusija tika veltīta Latvijas slimnīcu pieredzei insulta ārstēšanā, kur piedalījās P. Stradiņa KUS, RAKUS "Gaiļezers", Liepāja, Ventspils, Valmiera un Daugsvpils slimnīcu speciālisti.

test